Ayşegül Kartal Kimdir?

İstanbul Şişli’de doğdum…Akrep burcuyum…Etiler Lisesi’nden mezun olduktan sonra ilk tercihim olan İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’ne girdim….1988 yılında mezuniyetimden 2 gün sonra hocam Haluk Şahin’in desteğiyle, Hürriyet Gazetesi’nin Araştırma servisinde çalışmaya başladım…O dönemde gazeteler Cağaloğlu’ndaydı ve Hürriyet, Erol Simavi’ye aitti….

1989’da Tempo Dergisi’ne, 1992 yılında Aktüel Dergisi’ne transfer oldum….

1994 yılında ise Hürriyet’e geri döndüm…Bugün keyifle okuduğunuz hafta sonu ekleri konseptini yaratan çekirdek ekipte yer aldım…Sağlık, güzellik, moda, seyahat ilgi alanlarımda oldu….Editörlük vazifemi yürüttüm….

1995-1996 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti Washington DC’ye gidip, hem dil öğrendim, hem Hürriyet’e sayfalarımı yapmaya devam ettim, hem de orada lobi üzerine bilgilenip, çevre edindim….Bir yandan da George Washington Üniversitesi Oteli’nde Halkla İlişkiler alanında çalışma fırsatı buldum…..

1996 yılında geri dönüp Gazete gazetesi için de sayfalar hazırlamaya başladım….

Bu arada 13 gazetecilik ödülüm birikmişti…..

1998 yılında Hürriyet’ten ayrılıp, TV 8 Haber Merkezi’nde çalışmaya başladım….

2000 yılında Bersay İletişim Danışmanlığı’na transfer olmam, hayatımda yeni bir dönemi başlattı….Burada birbirinden kıymetli hocalardan aldığım eğitimle iletişim danışmanı olarak çalışmaya başladım…. Sivil Toplum Kuruluşları özel ilgi alanım oldu….Fakat iletişim danışmanı olmak için en önemli eğitimi müşterim Koç Holding’den aldım….

Kurumsal iletişim, medya ilişkileri, ürün iletişimi, pazarlama iletişimi, lider iletişimi, siyasi iletişim, STK iletişimi, event yönetimi gibi alanlarda; Koç Holding, Rahmi Koç Müzesi, Vehbi Koç Vakfı, Maret, Amerikan Hastanesi, Koç Lisesi, Olimpiyat Düzenleme Komitesi, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı,  Semahat Arsel,  Fikret Ünlü,  Berna Yılmaz, Sezen Aksu gibi kişi ve kurumlara danışmanlık hizmeti verdim…Şifo Mehmet Jübilesi’nin organizasyonu, medya ilişkilerini yürüttüm. Bu çalışma Halkla İlşkiler Derneği tarafından ödüllendirilmişti.

Aynı dönem Avrupa Birliği Hibe Programları ile ilgilenmeye başladım…İlk projemi, Vehbi Koç Vakfı için “Hemşirelerin Uzmanlaşması” alanında hazırladım….

2002 yılında Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD)’ne, Kurumsal İletişim Direktörü olarak davet edildim…Ve burada, Kurumsal iletişim, medya iletişimi, lider iletişimi, AB fonları alanında, kadrolu ve full time olarak danışmanlık yaptım…..

2003 yılının Mart ayında Dayanıklı Tüketim alanında çalışan Teba Group’a transfer oldum…Kurumun, Stratejik Pazarlama İletişimini, üretim, pazarlama ve IT birimleriyle hazırladım… Kurumun itibarını yükseltecek sosyal sorumluluk projeleri, özel röportajlar, TV programları, kataloglar ve tüm baskılı malzemeler, reklamlar, iç iletişim projeleri, özel davetler hazırlayıp, uyguladım.. İngiltere’de halka arz çalışmalarının iletişim boyutunu, Buchanan Danışmanlık şirketiyle çalıştım…

Kriz iletişimini medya nezdinde ve iç iletişimde uyguladım. Avrupa Birliği fonları, Dünya Bankası ve BM fonları için proje ürettim…Ve lobi faaliyetlerime burada, Isıtma ve Soğutma Grubu için Ankara’da devam ettim…

Bu arada farkettim ki, ben artık sadece danışmanlık değil, saha çalışmasında da varolmak istiyorum…Özellikle gazetecilik ve iletişim danışmanlığından gelen birikimlerimle, gelenekselden farklı bayileşme süreçleri hazırladım ve uyguladım….Satışa destek amacıyla, pazarlama iletişimi projeleri geliştirmek yeni ilgi alanım oldu….

2005 yılında, Teba Group’un iflasıyla, 2000 çalışan Türkiye’nin en büyük dayanıklı tüketim kurumlarına dağıldık…Ben Washington’a gitmeye karar verdim… Türkiye’den işadamlarına, orada varolmak isteyen işadamlarına, Türkiye’den Sivil Toplum Kuruluşlarına hizmet verdim….

Şimdi Türkiye’de;

Kurumsal İtibar
Lider İletişimi
Medya İletişimi
Bayileşme Süreci
Sivil Toplum Kuruluşları’na özel iletişim çözümleri ve kaynak yaratma
Avrupa Birliği Hibe Programları
Siyasi İletişim
Güneydoğu Bölgesi ve Kuzey Irak için pazarlama iletişimi çalışmaları
Lobi (Ankara-Washington DC)
Yatırım sürecinde kişilerarası ilişkinin yönetilmesi

alanlarında danışmanlık yapıyor, projeler üretiyor ve istenirse hayata geçirmek için sahada çalışıyorum…

En kısa zamanda sizlerle tanışmayı diliyorum….

Ayşegül Kartal

1. Birlikte yaratımı, üretmeyi, çalışmayı, sonuç almayı severim.

2. Öğrenim hayatım boyunca, en yüksek notlarla, geçtim. İsmim okulların duvarlarında, şeref listelerinde…
3. Çocukken, yaşadığımız sitede, anket formları hazırlayarak, gazetecilik oynayan çocuktum.
4. Üniversite sınavında ilk tercihim olan gazeteciliğe girdim.
5. Üniversite eğitimim de hayli başarılı geçti.
6. Üniversiteden mezun olduktan 2 gün sonra Hürriyet Gazetesi’nde sadece ağır topların çalıştığı Araştırma servisine stajyer olarak girdim.
7. Stajım bir yıl sürdü, staj yaparken, yazılarım yayınlanmaya başladı.
8. Bir yıl sonra yine Hürriyet bünyesinde, Tempo Dergisi’ne kadrolu olarak transfer oldum. Özellikle o dönemde, bu kadar hızlı yükselmek hele ki 212 sayılı gazeteci kadrosundan kadrolu olmak imkansız gibiydi.
9. Mesleğimin ilk yılında, Yılın Gazetecisi ödülünü aldım, Ankara’da ödül törenine katıldım.
10. 2 yıl sonra dönemin en popüler gazetesi Sabah ve Aktüel dergisinden transfer teklifi aldım. Ve transfer oldum.
11. İlk kez yurtdışına kongreye görevli olarak davet edildim. Yaptığım haberle yine Yılın Araştırması ödülünü aldım.
12. 14 Gazetecilik ödülüm bulunuyor.
13. Yurtdışına kaç kere gittiğimi hatırlamıyorum bile. Ulusal ve Uluslararası kongreleri takip etmek benim görevimdi artık. Üstelik İngilizce bilmiyordum.
14. 2 yıl sonra Hürriyet’ten daha üst düzeyde teklif alarak tekrar Hürriyet’e gittim. Artık kendi sayfalarım vardı. Ve Basında hafta sonları eklerini yaratan çekirdek ekipteydim. Bu ekler, basındaki tüm dengeleri değiştirdi. Bugün her gazete hafta sonu eki çıkarıyor.
15. 28 yaşımda, hiç dil bilmeden ve 500 USD ile Amerika’ya gittim. Hürriyet’in Washington ofisinden düzenli haber gönderdim.
16. Amerika’da dil öğrenmek için okula gittim.
17. Amerika’da George Washington Üniversitesi Oteli’nde iş buldum ve okuldan sonra çalışmaya başladım.
18. 3. Ayda, Ayın Elemanı olarak ödüllendirildim, maaşım arttı.
19. Bir yıl sonra, Hürriyet yeni bir gazete çıkardığı için geri çağrıldım, Gazete gazetesi ve Hürriyet’te hem sayfa hem de özel ekler yapmaya başladım.
20. Hürriyet’ten ayrıldıktan sonra TV 8 de televizyonculuğu denedim, 6 ay çalıştım, Yılın Araştırma ödülü aldım yine…
21. TV 8’de çalışırken, Türkiye’nin en büyük kurumsal iletişim ajansından transfer teklifi aldım.
22. Pazarlama iletişimi eğitimi alırken, ilk müşterim, Koç Holding, Rahmi Koç Müzesi, Semahat Arsel, Rahmi Koç, Maret, Olimpiyat Komitesi, Merck İlaç, Amerikan Hastanesi, Koç Üniversitesi, Eğitim Gönüllüleri, Şifo Mehmet Jübilesi, Mesut Yılmaz, Fikret Ünlü, Sezen Aksu oldu.
23. 3 ayda, Rahmi Koç Müzesi’ne gelen ziyaretçi sayısını aylık 50 den 5000’e çıkardık ve Rahmi Koç adına bana özel bir teşekkür mektubu geldi.
24. Rahmi Koç Müzesi o yıl Uluslararası ödül aldı, bize yine teşekkür geldi.
25. Şifo Mehmet Jübilesi, Halkla İlişkilerde Yılın Başarısı ödülünü aldı.
26. Ben bu arada üçüncü bir mesleği kartvizitime eklemiştim: Gazeteci, Tv editörü, Pazarlama İletişimi Danışmanı.
27. Çalıştığım şirkette Yönetim Kurulu’na alındım.
28. Vehbi Koç Vakfı için ilk Avrupa Birliği hibe projesini yazdım.
29. Koç Holding’de, Güneydoğu yatırımlarıyla ilgili çalışan ilk (ve sanırım tek danışman) ben oldum.
30. TÜGİAD’da 6 ay çalıştım, bu arada Bursa Belediyesi gibi belediyelere Avrupa Birliği Fonları konusunda, hizmet vermeye başladım.
31. Bu arada TEBA Gruptan teklif aldım ve İzmir merkezli dünya devi grupta, doğrudan patrona bağlı çalışmaya başladım.
32. TEBA’nın ilk yıldaki pazarlamadaki ve medya ilişkilerindeki başarısı, haber oldu. Hiç tanınmayan markayı, kurumu, patronu öyle bir tanıttım ki, Türkiye’de hakkında en çok haber çıkan marka oldu. Üstelik en önemli köşe yazarlarıyla vb.
33. Teba iflas isteyince, evden işler yapmaya başladım. Milletvekili adaylarına siyasi iletişim, Mersin Kültür Sanat Festivali’ne danışmanlık hatta çeviriler bile yaptım.
34. 2 yıl önce ilk kez kardeşimle şirket kurdum. Marka konusunda, eğitimler vermeye başladım.
35. SANKO, Chakra, Panço gibi Türkiye’nin en büyük firmaları yaptığımız çalışmalara patron düzeyinde, ilgi gösterdi.
36. İlk defa sıcak satış yaptım. Hiç tanınmamış bir bebek bodysini, Beymen ve Harvey Nicholas’da satışa soktum. Marka satış yönetimindeki ilk başarılı deneyimim oldu.
37. Yurtdışından Türkiye’ye gelmek isteyen Björn Borg, bir yıl boyunca tüm Pazar hazırlığını ve sipariş alımını bana yaptırdı.
38. Uluslararası Fona ait İngiliz Kimya Şirketi, Güneydoğu Anadolu’da ilişki yönetimi çalışması istedi, yaptım.
39. KOSGEB kapsamında, marka yaratma projemle, Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine davet edildim.
40. Aldığım eğitimleri, seminerleri, takip ettiğim kongreleri, toplantıları, yaptığım röportajları, hazırladığım gazete sayfalarını sayamıyorum….

 • Bir hayalim var…
 • Kendimi ifade etmek istiyorum….
 • Operasyonel masrafım çok, karım az, nerede hata yapıyor olabilirim?
 • Rakibim çok, nasıl fark yaratabilirim?
 • Satış kanallarını nasıl oluşturabiliriz?
 • Kiralar çok pahalı, markamızı nerede satacağız?
 • Lansman nasıl olmalı?
 • Pazarlama planı hazırlar mısınız?
 • Lüks tüketim alanında var olmak istiyorum.
 • Dünyanın lükstüketime yönelik özel fuarlarına katılmak istiyorum.
 • Girişimciyim  ancak yatırımımı yapmadan, önce doğru hareket edip, etmediğimi ölçebilir miyiz?Stratejiyi  nasıl belirleyebiliriz?
 • Özel bir bayilik sistemi oluşturabilir miyiz?
 • Franchise verebilir miyim?
 • Üreticiyim. Armani, Diesel gibi devlere özel üretim yapıyorum, parça başı 5-10 Euro. Sonra mağazalarda, kendi ürettiklerimizi  550 Euro’ya satılırken görüyorum. Ben de marka yaratabilir miyim? Çok mu pahalı? Yoksa imkansız mı?
 • İş planı yapabilir miyiz?
 • Çok güzel işler yapıyoruz, kimse bilmiyor, ne yapabiliriz?
 • İşlerimi büyütmek istiyorum, ne yapmalıyım?
 • Yurtdışına açılmak istiyorum. Yardım eder misiniz?
 • Yurtdışında mağazam var, zincir mağazalardayım, yerel ajanslarla, pazarlama, pr faaliyetleri nasıl yapabiliriz?
 • İyi bir distribütor bulmak istiyorum.
 • İyi bir yatırımcı arıyorum.
 • Markamı uluslararası fonlara satmak istiyorum.
 • Mağazalaşmak istiyorum.
 • İyi bir lider olmak, marka yaratmak istiyorum ama kendime güvenmiyorum.
 • Türkiye’ye yeni bir marka getirmek istiyorum, nasıl bir yol izlemeliyim?
 • Satış, pazarlama müdürüm yok, satış, pazarlama planım yok.
 •  Ekibimin marka konusunda eğitilmesini istiyorum.
 • Çok reklam veriyorum, param çok, tabii ki markayım!
 • Lider iletişimi ne demek? Liderler için özel bir iletişim planı mı hazırlıyorsunuz? Lider dediğiniz sadece parti liderleri mi?
 • Patronlar için de özel bir iletişim planı hazırlıyor musunuz, nasıl?
 • Milletvekili olmak istiyorum, ne yapmalıyım?
 • Ödül almak istiyorum, ne yapmalıyım?
 • Ünlü olmak istiyorum, ne yapmalıyım?
 • Sporcu, sanatçı, doktor, yazar, yaşam koçuyum, marka olmak istiyorum.
 • Ünlüyüm ben, marka değil miyim, sen ne biçim danışmansın!
 • Sivil Toplum Kuruluşları için kaynak yaratma programı uyguluyormuşsunuz, ne demek o?
 • SivilToplum Kuruluşları itibarını,markasını yönetebilir mi? Gerek var mı?
 • Kriz iletişimine inanmıyorum, Türk halkı unutur, gider!
 • KOBİ’lere özel marka yaratma projenizi anlatır mısnız?
 • Ürünlerimizi gümrükten sokamıyoruz. Lobi gerekli dediler, ne demek o?
 • Partimiz için yeni projeler arıyoruz, proje satıyor musunuz?

Ayşegül KARTAL
aysegulkartal@markaniyonet.com

 • Marka yaratmak, Marka Yönetmek, İşini büyütmek isteyenler
 • Türkiye pazarına girmek isteyenler
 • Uluslar arası pazarlara girmek isteyenler
 • Adını duyurmak, marka olmak isteyenler
 • İş kurmak isteyenler
 • Marka yönetimi eğitimi almak isteyenler
 • Markasını yönetmek isteyen Sivil Toplum Kuruluşları